Chórzyści – geje w rolach głównych

geje w rolach głownychKlub Filmowy LGBT, w ramach Uniwersytetu Krytycznego zaprezentuje stosunkowo słabo znany w Polsce, w amerykańskiej społeczności LGBT kultowy film z 1970r.  Chórzyści alias Chłopcy z paczki (The Boys in the Band) w reżyserii Williama Friedkina. Prekursorski film, w którym bohaterowie to geje w rolach głównych.

Spisany w latach 30. XX wieku konserwatywny kodeks Haysa określał dopuszczalność scen przedstawianych w filmach produkowanych i dystrybuowanych w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z nim pokazywanie homoseksualizmu było zakazane. W efekcie jedynym akcentem homoseksualnym mogły być wyłącznie aluzje i niedopowiedzenia.

Gejowska impreza

Film Chórzyści uznawany jest za pierwszy hollywoodzki film, w którym wszyscy główni bohaterowie to geje. Grupa homoseksualnych przyjaciół spotyka się na domówce, by świętować urodziny jednego z nich. Atmosfera jest przyjazna ale i pełna złośliwości a bohaterowie z charakterem. Jednym z prezentów dla jubilata jest wynajęty chłopak do towarzystwa. Gdy heteroseksualista przypadkowo uczestniczący w gejowskiej imprezie, emocje biorą górę, a uczestnicy ukazują swoje prawdziwe oblicze.

Scenariusz napisał Mart Crowley, jak głosi plotka, na bazie własnych doświadczeń. Reżyser William Friedkin, który kilka lat później zyskał sławę takimi filmami jak Francuski łącznik i Egzorcysta. Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Dyskusję po projekcji poprowadzi Mariusz Kurc.

 

Kiedy?      19 grudnia 2016, w godzinach 19:00 – 21:00

Gdzie?       Krytyka Polityczna

Foksal 16, II piętro, 00-042 Warszawa

 

Wstęp wolny

Dodaj komentarz