Erotyzm w sztuce polskiej

Erotyzm w sztuce polskiejErotyzm w sztuce polskiej – Wydawnictwo Dolnośląskie – Tomasz Grylewicz – rezenzja

Książkę Tomasza Grylewicza pod tytułem Erotyzm w sztuce polskiej można, z całym szacunkiem, nazwać albumem chociaż objętością ani formatem nie odpowiada kryteriom powszechnie uznanym za albumowe. Porządny kawałek opracowania tematu erotyki w polskiej wersji na przestrzeni lat.

Przegląd malarstwa ukazującego przysłowiowy goły cycek (poczynając od malowideł świętych osobistości), przez grafiki i rysunki ludzi, znanych raczej z dokonań literackich, a których o sprośne rysunki nawet bym nie podejrzewała.

Tego, że tematyka miłości erotycznej ma istotne znaczenie w sztuce na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku nie trzeba nikomu udowadniać. Jest to przede wszystkim efekt przyspieszenia zmian obyczajowych. Autor  Erotyzmu w sztuce polskiej wskazuje przejawy tego motywu w twórczości wcześniejszej. Czytając opracowanie poświęcone poszczególnym stylom i malarzom czytelnik ma sposobność odrywania nowych znaczeń znanych obrazów, grafik czy rysunków.

Książka napisana przystępnym językiem, nie siląca się na pseudonaukowy bełkot. W treści autor odnosi się do konkretnych nurtów w sztuce. Wskazuje na związki z współczesnymi, danemu artyście, osobami oraz przytacza anegdoty i mało znane zdarzenia. Co ciekawe wskazuje także na pierwowzory historyczne bądź literackie, które stały się inspiracją dla artystów. Lekko i interesująco podany całkiem nie lekki w naszej rzeczywistości temat poparty konkretnymi pracami plastycznymi.


Inne polecane recenzje:

Spóźniona kochanka – recenzja

Świadomy seks – recenzja

Lesbos – recenzja

Gra wstępna – recenzja

Moich 365 kochanków – recenzja


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zalajkujesz albo dodasz do obserwowanych nasz profil,

Dodaj komentarz