„Gorset Mainbochera” Horsta – Historia Jednej Fotografii

Mainbocher corset
Mainbocher Corset (pink satin corset by Detolle), Paris, 1939. © Condé Nast/Horst Estate. Odbitka srebrowa. Victoria and Albert Museum, Londyn, Wielka Brytania.

Gorset Horsta – NoNickName – Historia Jednej Fotografii

Wielu uważa, że ​​zdjęcie to jest najlepszą pracą Horsta* a sama fotografia, z odwróconą, ubraną w gorset kobietą, to jedno z najsłynniejszych zdjęć mody.
Zostało ono wykonane dla Vogue’a w sierpniu 1939 roku. Nieznana modelka ma na sobie wiązany na plecach gorset Detolle’a wykonany dla firmy Mainbocher. W tym czasie gorset wrócił do łask i mody po okresie niepopularności. Fotografia symbolizowała więc koniec pewnej epoki zarówno z świecie mody, ale także dla Europy i samego Horsta. Było to ostatnie zdjęcie, które zrobił w Paryżu, przed wyjazdem do Nowego Jorku tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Ściśnięta gorsetem talia kobiety odwołuje się do talii osy, tak modnej w epoce wiktoriańskiej. Początkowo odstawał on od ciała modelki czyniąc zdjęcie bardziej prowokacyjnym. Uznano jednak, że jest to zbyt ryzykowne i zdecydowano się na retusz.

Modelka wygląda jak żywy posąg. Proporcje i ciało oglądane od tyłu wydają się doskonałe. Horst często odwiedzając Luwr podziwiał kolekcję rzeźb a w jego pracach wyczuć można fascynacje formą, proporcjami i pozami greckich posągów. Także i tutaj.

W 1931 roku Horst zaczął pracować dla Voque’a. Angażował do swych aranżowanych fotografii całe zespoły artystów. Specjaliści od oświetlenia pomagali mu uzyskiwać głębokie cienie i jaskrawo oświetlać wybrane punkty. Rzemieślnicy byli w stanie stworzyć dla niego imitacje luksusowych materiałów, m. in. marmurową balustradę o którą opiera się kobieta w gorsecie.

Gorset Mainbocher miał się ukazać we wrześniowym numerze czasopisma, lecz ze względu na wybuch wojny we francuskiej edycji ukazało się dopiero w grudniu 1939 roku.

Dbałość o oświetlenie i detale, na które autor zdjęć był niezwykle wrażliwy, czy idealne proporcje modelki tworzyłyby całą kompozycję zbyt doskonałą stąd zwisające niedbale wstążki czyniące fotografię bardziej realną. Zresztą Horst nie lubił nieskazitelnych zdjęć i jak sam mówił „na moich najlepszych zdjęciach jest trochę bałaganu”.

*Horst P. Horst – właśc. Horst Paul Albert Bohrmann (1906-1999), urodzony w niemieckim Weissenfels. Znany głównie z fotografii mody oraz mocnych, wyrazistych portretów czerpiący z surrealizmu, Bauhausu.

.

autorka: NoNickName


To może być również interesujące:

Consent musi być – o bezpieczeństwie w relacjach BDSM cz. 2

Merz: Jestem całkiem spokojną wariatką

Kobiety Brodziaka

Never more opowiadanie erotyczne 

Public relations opowiadanie erotyczne 

Akceptowalne – o bezpieczeństwie w relacjach BDSM cz. 3


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zaobserwujesz nasz funpage, żeby być ze wszystkim na bieżąco.

2 myśli na temat “„Gorset Mainbochera” Horsta – Historia Jednej Fotografii

Dodaj komentarz