Historia O i Justyna – komiks erotyczny (Guido Crepax)

komiks erotycznyKomiks erotyczny – Historia O – Justyna – Guido Crepax – BDSM – Wydawnictwo Mireki

Komiks erotyczny – Historia O i Justyna – dwie klasyczne pozycje literatury zakazanej, w ujęciu wielkiego mistrza komiksu erotycznego. Tylko dla dorosłych!

Guido Crepax urodził się 15 lipca 1933 roku w Mediolanie, we Włoszech. Po ukończeniu architektury Uniwersytecie w Mediolanie pracował w reklamie, a następnie zajmował się ilustrowaniem okładek książek i płyt, tworzył rysunki do czasopism.

W 1965 zadebiutował jako rysownik komiksowy. Jego pierwszą kreacją była drugoplanowa bohaterka komiksu Neutron – Valentina, która w krótkim czasie przejęła rolę główną. Valentinę Crepax stworzył jako fotoreporterkę. Z racji hedonistycznej postawy i charakterystycznego dla wolnych zawodów trybu życia przeżywała niebanalne przygody. W trakcie serii ekstrawaganckich i często surrealistycznych przygód Valentina poznawała różnego rodzaju seksualne dewiacje.

Po „Valentinie” pojawiły się kolejne tytuły: L’Astronave Pirata, La Casa Matta, La Calata di Mac Similiano, Belinda, Bianca, Justine, Salomé, Histoire d’O, Lulu i wiele, wiele innych. Tytułowe bohaterki to kobiety w rolach ofiar, zanurzone w sadomasochistycznej rzeczywistości.

Crepax odcinał się od wszelkich spekulacji na temat własnych przeżyć zaklinanych kreską rysunków. Podkreślał, że mimo rysowania najzuchwalszych erotycznych perwersji, sam zawsze nienawidził przemocy i braku szacunku, a jego dzieła pozostawały tylko fantazjami przelewanymi na papier i nigdy nie przekraczały granicy dobrego smaku.

O dobrym smaku można dyskutować i doszukiwać się związków między fikcją literacką a wątkami biograficznymi. Bezsprzeczne jednak pozostaje, że tworząc te komiksy stworzył jedyny w swoim rodzaju zbiór powieści graficznych. Specyficzna kreska, specyficzne historie, specyficzne kobiety… Klasycznych wielbicieli komiksów Historia O i Justyna nie zachwycą ze względu na tematykę. Miłośników BDSM prawdopodbonie ze względu na formę. Nie mniej jednak warto wiedzieć, że klasyka mistrza Sade występuję i w takim wydaniu.

A co do wydania to jest ono nad wyraz staranne i zdecydowanie niekomiksowe. Świetnej jakości papier, duży format, twarda oprawa, obwoluta i czterysta czterdzieści stron… obrazków.  Rozmiar i wydanie przywodzi na myśl słynny album Helmuta Newtona Sumo.

Mały fragment tego, co skrywają dwie grube okładki:komiks erotyczny Historia O


Inne polecane recenzje:

Spóźniona kochanka – recenzja

Świadomy seks – recenzja

Lesbos – recenzja

Gra wstępna – recenzja

Moich 365 kochanków – recenzja

 


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zalajkujesz albo dodasz do obserwowanych nasz profil,

2 myśli na temat “Historia O i Justyna – komiks erotyczny (Guido Crepax)

Dodaj komentarz