Kronikarskie niedyskrecje czyli życie prywatne Piastów (Błażej Śliwiński)

Kronikarskie niedyskrecje

Kronikarskie niedyskrecje – życie intymne Piastów – Błażej Śliwiński – recenzja – Wydawnictwo Marpress

Kronikarskie niedyskrecje jakie są nie każdy widzi. Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Janko z Czarnkowa, Jan Długosz… Niby wszyscy znamy te nazwiska. Są tacy, którzy znają lepiej niż inni ich twórczość i potrafią wygrzebać zaskakujące nieraz detale… Dodajmy do listy biskupa mersemburskiego Thietmara, biskupa praskiego Kosmasa oraz kroniki staroruskie i jest w czym wybierać. Mamy i erotykę, i pornografię, i ‚bdsm’ w wersji hardcor’owej…

Tematem przewodnim książki jest życie prywatne przedstawicieli Dynastii Piastów opowiedziane przez pryzmat plotek, które wówczas krążyły o Piastach. Opowieści poruszających sprawy intymne oraz budzące zdziwienie obyczajach panujących wśród władców. Postacie znane z lekcji historii odmalowane nieco inaczej. Bolesław Chrobry – gwałciciel ruskiej księżniczki. Kazimierz Wielki – bigamista, Przemysł II – żonobójca. Władysław Laskonogi, który stracił życie z rąk niedoszłej ofiary gwałtu.

Cytowane średniowieczne teksty pokazują epokę nie tylko przez pryzmat rozmodlonych i wojujących władców ale także jako tych zażywających najstarszych i najbardziej ludzkich przyjemności. Rozwiązłość czyli hipokryzja  świątobliwych.

Bolesława Chrobrego wyprawa na Ruś…

Fragment odnosi się do momentu, w którym w ręce polskiego rycerstwa wpadła żeńska część dworu. Chrobry zainteresował się Przedsławą, siostrą Jarosława Mądrego, który wcześniej nie chciał owej wydać za naszego księcia. Publicznie zapowiedział, że tak jak padł Kijów tak „następnej nocy ulegnie siostra najtchórzliwszego z królów„. Gall Anonim gwałt skwitował krótko: „tak powiedział i co rzekł spełnił„. Potem zabrał ją do Polski, gdzie dokonała żywota jako jego nałożnica.

Seksualne zachowania Słowianek IX wieku

Istnieją dwa przekazy, które traktują o sprawach intymnych Słowian. Pierwszy z nich wyszedł spod pióra geografa arabskiego z połowy IX w. „Kobiety ich, kiedy wyjdą za mąż, nie popełniają cudzołóstwa, ale panna, kiedy pokocha mężczyznę, udaje się do niego i zaspokaja swą żądzę. A kiedy małżonek poślubi dziewczynę i znajdzie ją dziewicą, mówi do niej: Gdyby było w tobie coś dobrego, byliby cię pożądali mężczyźni i z pewnością byłabyś sobie wybrała kogoś, kto by był wziął twoje dziewictwo. Potem ją odsyła i uwalnia się od niej…„.

Drugi opis pochodzi od perskiego badacza al-Gardiziego, który napisał to samo, ale jakże inaczej: „Jeśli jakaś kobieta pokocha jakiegoś mężczyznę idzie do niego, łączy się z nim, a jeśli okaże się dziewicą, on bierze ją sobie za żonę mówiąc: jeśli byłoby w tobie coś złego, to nie ochroniłabyś dziewictwa…” I kto ma rację?

Kary za rozwiązły tryb życia

Opis taki daje nam kronikarz Thietmar (XI w.) „Jeśli kto spośród tego ludu ośmieli się uwieść cudzą żonę lub uprawiać rozpustę spotyka go natychmiast następująca kara: prowadzą go na most targowy i przymocowują doń, wbijając gwóźdź poprzez mosznę z jądrami. Następnie umieszcza się obok nóż i pozostawia mu trudny wybór: albo tam umrzeć albo obciąć ową część ciała […] A jeśli znaleziono nierządnicę jakową, obcinano jej srom, następnie zaś – jeśli godzi się o tym mówić – wieszano ten wstydliwy okrawek nad drzwiami jej domu, by uderzając w oczy każdego wchodzącego, do opamiętania na przyszłość go przywiódł oraz ostrożności…”

Może, gdyby na lekcjach historii pojawiały się tego rodzaju ciekawostki to historia byłaby ulubionym przedmiotem większej ilości uczniów.


Inne polecane recenzje:

Spóźniona kochanka – recenzja

Świadomy seks – recenzja

Lesbos – recenzja

Gra wstępna – recenzja

Moich 365 kochanków – recenzja


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zalajkujesz albo dodasz do obserwowanych nasz profil,

Dodaj komentarz