Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury. (Catherine Blackledge)

Catherine Blackledge

Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury. (Catherine Blackledge) – zooza – książki dla dorosłych recenzja

Historia seksualności ze szczególnym uwzględnieniem miejsca jakie zajmuje i roli, którą pełni w kulturze wagina.

Książka autorstwa Catherine Blackledge to fascynująca podróż przez wieki. Podróż, z której wyłania się obraz waginy wzniesionej na ołtarze i czczonej jako początek wszechrzeczy. To także smutny obraz tego, jak wagina popędzana kropidłem i krucyfiksem staja się uosobieniem wszelkiego zła.

Masa ciekawych informacji z anatomii i fizjologii. Interesujące porównania zachowań ludzkich z zachowaniami samic innych gatunków. W efekcie czego na usta ciśnie się pytanie jak bardzo (nie)różnimy się od zwierzaków. Kopalnia wiedzy o określeniach używanych na nazywanie intymnych części ciała, wraz z pochodzeniem słów. Oczywiście zdecydowana ich większość pochodzi ze wschodu, a niektóre są wyjątkowo urocze lub wręcz smakowite.

Mocną stroną tej publikacji jest bardzo obszerna bibliografia i dokumentacja materiałem zdjęciowym. Zgrabnie opisana ewolucja symboliki począwszy od malunków naskalnych a na współczesności skończywszy. Garść informacji o charakterze socjologicznym. Krótkie opisy zwyczajów i zachowań w różnych kulturach. Choćby vagina dentata czyli mit o uzębionej waginie pożerającej sami wiecie co. Ale z takich właśnie zamierzchłych historii wywodzi autorka powiązania i domniemane związki przyczynowo-skutkowe z zachowaniami współczesnymi. Nie jest to, na szczęście, dyskurs o wyższości waginy nad innym narządami. Osobisty stosunek autorki do przedmiotu badań jest silnie zaznaczony.

Jest to publikacja popularno-naukowa, choć miejscami język nasycony jest kolokwializmami. Niemniej jednak nie stanowi to uchybienia jakości pracy. Można powiedzieć, że jest to historia oddemonizowania Wilgotnego Zakątka. Precyzyjnie i metodycznie przeprowadzony wywód, który czyta się z przyjemnością.

.

autorka: zooza


Powiązane:

Dzielnica występku (Mario Vargas Llosa)

Osiemdziesiąt dni czerwonych (Vina Jackson)

Lesbos (Kathleen Warnock)

Pędzel miłości. Penis – życie i twórczość. (Bo Coolsaet)


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zaobserwujesz nasz funpage, żeby być ze wszystkim na bieżąco.

Dodaj komentarz