Pan Niepokorny (David M. Friedman)

Pan Niepokorny. Kulturowa historia penisa – recenzja – literatura erotyczna.

Penis jaki jest każdy widzi – czy na pewno? Zapraszamy do lektury Kulturowej historii penisa.

Ciekawie napisana przez Davida M. Friedmana rozprawa na temat tego jak postrzegano penisa na przestrzeni dziejów. Formuła książki to coś pośredniego między powieścią detektywistyczną a podręcznikiem historii. Zastrzec jednak należy, że obejmuje bardzo szeroki zakres dziedziny. I trzeba przyznać, że jest wszechstronna pod tym względem – pokazuje różne punkty widzenia i różne aspekty są tu:

  • religie i wierzenia – od klasycznego kultu fallicznego z omówieniem różnic w poszczególnych kulturach, po prokreacyjne i masturbacyjne aspekty w biblii,
  • medycyna – od ludowych mikstur na impotencję, przez metody jej leczenia (niejednokrotnie szokujące), diagnozowanie i walka z masturbacją,
  • psychoanaliza – teorie panów Freud’a i Fromm’a,
  • moda – kiedy, jak i w co odziewano męskie klejnoty,
  • kompleksy – kobieca zazdrość o brak penisa, męska zazdrość o murzyńskie przyrodzenie,
  • współczesny viagroprzemysł.

Z opisanych wynalazków wszelkiej maści i myśli technicznej można spokojnie stworzyć wystawę w muzeum techniki. Do ustalenia czy byłaby to kategoria urządzenia użytku codziennego czy może narzędzia tortur.

Książka napisana w sposób przystępny, nie przeładowana specjalistycznym słownictwem z zakresu medycyny i łaciny, obfitująca w cytaty i odwołująca się do różnorodnych źródeł, sporo mało znanych ciekawostek. Ciekawa i obszerna bibliografia. To, czego trochę brakuje to ryciny czy zdjęcia, niektóre są szczegółowo opisane, ale mimo wszystko słowo nie zawsze jest w stanie oddać obraz. Po prostu miejscami tekst, aż się prosi o wizualizację. Reasumując – ciekawa pozycja, monotematyczna ale nie monotonna, nadaje się do czytania w odcinkach – z racji bohatera nie traci się wątku.

.

autorka: zooza


Powiązane:

Osiemdziesiąt dni czerwonych (Vina Jackson)

Opowiadania nieprzyzwoite (Mateusz Skrzyński)

Lesbos (Kathleen Warnock)

Real (Katy Evans)

Oczy mojego kochanka


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zaobserwujesz nasz funpage, żeby być ze wszystkim na bieżąco.

Dodaj komentarz