Tęcza nad Poznaniem, czyli Pride Week 2016

Tęcza nad Poznaniem Pride Week 2016Dziś po raz trzynasty Marsz Równości przeszedł ulicami Poznania.

Był on jednocześnie drugim odbywającym się w ramach Poznań Pride Week, który w tym roku rozpoczął się 18 września. Za organizacją tegorocznych tęczowych obchodów stoi znana mieszkańcom miasta Grupa Stonewall.

Tegoroczny Poznań Pride Week obfitował w liczne wydarzenia i atrakcje. Już samo otwarcie nie pozostawiło złudzeń, że ten właśnie tydzień zapisze się w historii miasta jako wyjątkowy czas. Mowa o inauguracyjnym Tęczowym Przejeździe Rowerowym, ale także o Alfabecie Różnorodności, który odbył się w Centrum Amarant i który sami organizatorzy opisują jako „przestrzeń wspólnego spotkania i rozmowy”, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać historię ludzi związanych ze środowiskiem LGBT.

Ten wrześniowy tydzień to również warsztaty (na temat coming outu, fantazji erotycznych i ich realizacji, ale również DragART – prowadzone przez znany, „królewski” duet), wykłady i panele dyskusyjne (między innymi poświęcone poznańskiemu aktywizmowi LGBT i wątkom lesbijskim w polskim filmie), spotkania autorskie, premiery filmowe, a także imprezy taneczne. Warto wspomnieć o Teatrze Polskim w Poznaniu, który w tym roku bardzo zaangażował się w Pride Week. To właśnie na jego deskach wystąpili artyści z projektu „Miłość – to niby takie proste” (pierwszy taki koncert w Polsce) i to tu obejrzeć można spektakl „Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii” Martina Sperra w reżyserii Grażyny Kanii – mocne w wymowie przestawienie o wykluczeniu, którego doświadczyć może każdy, zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i żyjące w związkach nieformalnych, czy nieheteronormatywne.

Najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia był jednak sobotni Marsz Równości. I choć w noc poprzedzającą paradę skradziono (lub zniszczono) wszystkie powiewające na trasie tęczowe flagi, można było przewidzieć, że będzie to impreza, która zostanie w pamięci mieszkańców na bardzo długo. Rzeczywiście, padł kolejny rekord. O ile w ubiegłym roku w marszu uczestniczyło około tysiąc osób, w tę sobotę na głównych ulicach Poznania bawiło się ponad trzy tysiące ludzi. Podobnie, jak w roku ubiegłym wydarzenie wsparł prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, że wszyscy mają prawo do wyrażenia swojej tożsamości:

 „I tak jak chłopak z dziewczyną idący ulicą trzymają się za ręce, tak osoby z inną orientacją seksualną mają do tego prawo. Na tym polega równość. Państwo nie chcą czegoś więcej, Państwo chcą tego samego, czego chcą inni. (…) Dla mnie, uczestnictwo w tym marszu jest działaniem, które pokazuje, że Poznań jest miastem, które należy do tej części Europy, która jest przywiązana do wartości, takich jak tolerancja, wolność i akceptacja drugiej osoby.”

Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia była reżyserka Agnieszka Holland, do której Jaśkowiak również skierował swoje słowa:

 „To, że ja dzisiaj mam takie poglądy, to zasługa takich twórców jak Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, czy Bob Fosse. To ich filmy sprawiają, że człowiek zaczyna rozumieć pewne rzeczy i dostrzegać pewne zagrożenia. Jestem pewien, że to właśnie sztuka może nas uwrażliwić i przekonać tych, którzy protestują dzisiaj, którzy są przeciwni tolerancji.”

Zanim uczestnicy wyruszyli z Parku Marcinkowskiego, mieli możliwość wzięcia udziału w rodzinnym Pikniku Przedmarszowym. W strefie Family Pride prowadzonej przez grupę Tęczowych Rodzin znalazły się namioty, w których odbywały się warsztaty dla dzieci i rodziców. Swoje miejsca znalazły też Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton” i stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”. Nie zabrakło również budek z jedzeniem i tęczowej oprawy muzycznej. Dodatkowym smaczkiem były występy Aldony Relax i Charlotte Drag Queer.

Około godziny 14–tej z Alei Niepodległości ruszyły tysiące roześmianych i roztańczonych ludzi. Nad nimi unosiły się dziesiątki transparentów i setki kolorowych flag. Grupy przyjaciół, kolorowe pary, rodziny z dziećmi – wszyscy wykonali choreografię do piosenki „YMCA” na najpopularniejszej ulicy w mieście, czyli Świętym Marcinie. W kierunku pojedynczych grupek „przeciwników tolerancji”, o których wspominał prezydent, popłynęły serdeczne pozdrowienia i oklaski. To wszystko w piękny, słoneczny, wrześniowy dzień.

  Tęcza nad Poznaniem Pride Week 2016 blog erotyczny Tęcza nad Poznaniem Pride Week 2016 blog erotyczny  Tęcza nad Poznaniem Pride Week 2016 blog erotyczny Tęcza nad Poznaniem Pride Week 2016 blog erotyczny  Tęcza nad Poznaniem Pride Week 2016 blog erotyczny

autorka: Agata w Wiekim Mieście

 


To może być również interesujące:

Consent musi być – o bezpieczeństwie w relacjach BDSM cz. 2

Merz: Jestem całkiem spokojną wariatką

Kobiety Brodziaka

Never more opowiadanie erotyczne 

Public relations opowiadanie erotyczne 


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zaobserwujesz nasz funpage, żeby być ze wszystkim na bieżąco.

Jedna myśl na temat “Tęcza nad Poznaniem, czyli Pride Week 2016

Możliwość komentowania jest wyłączona.