W pozycji horyzontalnej (Chelsea Joy Handler)

W pozycji horyzontalnejW pozycji horyzontalnej – Chelsea Joy Handler – powieść erotyczna – Wydawnictwo Albatros  – recenzja

Czasami chciałaby się wziąć do ręki coś co byłoby i lekkie, i zabawne, i erotyczne za razem. Wybór takich pozycji w gatunku jest ograniczony ale jak się poszuka to zawsze coś można znaleźć. Polecam W pozycji horyzontalnej autorstwa Chelsy Handler w tłumaczeniu Anna Kołyszko.

Książka jest niewielkim zbiorem historyjek, opowiedzianych z perspektywy młodej kobiety. Celowo użyłam słowa historyjek a nie opowiadań ponieważ utwory nie zawsze (a raczej niemal nigdy) nie spełniają kryteriów charakteryzujących tę formę. Są to bardziej zapiski typowe dla pamiętnika, napisane w pierwszej osobie, opisujące meritum wydarzenia bez przestrzegania struktury wstęp – rozwinięcie – zakończenie.

Czy forma, w której zostały zapisane dyskryminuje te utwory? Zdecydowanie nie! To, czym się skutecznie bronią to bezpośredniość przekazu i ogromne poczucie humoru w połączeniu z dystansem do siebie.

Autorka opisuje seksualne i łóżkowe przygody bohaterki począwszy od młodego jej wieku, kiedy bohaterami historii są rodzice bohaterki. Teksty pozwalają ujrzeć bohaterkę jako bezpruderyjną młodą kobietę, nie stroniącą od używek. Alkohol, papierosy, imprezy, narkotyki i przygodny seks są jej chlebem powszednim.

Czytając nie ma się jednak wrażenia przebywania z irytującą puszczalską gówniarą. Za sprawą lekkości pióra, autoironii i ogromowi wdzięku bohaterka zaskarbia sobie sympatię czytelnika. W każdym z osiemnastu luźno (lub wcale poza osobą bohaterki) połączonych ze sobą rozdziałów uśmiech musi się pojawić na czytelniczych ustach.

Nie spodziewajcie się zatem wiekopomnego dzieła czy innej epopei. Zamiast tego poczytajcie o tym, jak o własnych pikantnych epizodach z życia erotycznego mówi bohaterka książki (a może pamiętnika?) W pozycji horyzontalnej. Może i czytelnicy nabiorą dystansu do własnych przeżyć. Może właśnie dzięki takim publikacjom nauczymy się, jako społeczeństwo, bezpruderyjnego mówienia o seksie.


Inne recenzje także mogą być interesujące:

Spóźniona kochanka – recenzja

Świadomy seks – recenzja

Lesbos – recenzja

Gra wstępna – recenzja

Moich 365 kochanków – recenzja


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zalajkujesz albo dodasz do obserwowanych nasz profil,

 

Dodaj komentarz