Przemoc wobec osób LGBT w Polsce

info_wykresy_11

LGBT Zdrowie seksualne

Przemoc wobec osób LGBT w Polsce

Średnio 3 na 10 osób LGBT doświadczyło przemocy fizycznej i/lub psychicznej w ciągu ostatnich pięciu lat.W skali roku osoby te doświadczają przemocy 2 razy częściej od osób heteroseksualnych. Wśród osób LGBT z przemocą najczęściej spotykają się osoby transpłciowe – aż połowa z nich. Aż 57,1% osób LGBT była zniechęcana przez policję do zgłaszania przestępstw motywowanych homo-, bi- lub trans fobią. Patrz raport nt. przemocy wobec osób LGBT w Polsce opracowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego.

LGBT

Jak pokazują wyniki raportu KPH, atak fizyczny, groźby przemocy fizycznej i wyzwiska (kolejno 27,2%, 19,7% i 18,2%) to najpoważniejsze rodzaje przemocy. Jeżeli chodzi o sprawców przemocy motywowanej homofobią i transfobią to są nimi najczęściej grupy osób (67,7%), mężczyźni (66,5%), nieco rzadziej znajomi ze szkoły lub uczelni (36,4%). Natomiast miejscem, w którym dochodzi do aktów przemocy w stosunku do osób LGBT jest przestrzeń publiczna (33,5% – ulica, plac, parking), szkoła i uczelnia (26%), rzadziej dom (9%) i  środki komunikacji publicznej (5,1%).

 

Osoby LGBT często doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej. Liczba zgłoszeń dotyczących przestępstw z nienawiści jest bardzo niska. Wśród osób, które doświadczyły przemocy fizycznej, jedynie 8,2% zgłosiło ten fakt na policję. Natomiast w przypadku przemocy psychicznej, tylko 1,2% z nich zdecydowało się zgłosić na komisariat. Niewykluczone, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt niskiego zaufania do policji. Co 5 osoba LGBT w kontakcie z funkcjonariuszami policji doświadczyła homofobii lub transfobii. 57,1% było zniechęcanych przez policję do zgłaszania przestępstw motywowanych nienawiścią.


To może być również interesujące:

Consent musi być – o bezpieczeństwie w relacjach BDSM cz. 2

Merz: Jestem całkiem spokojną wariatką

Kobiety Brodziaka

Never more opowiadanie erotyczne 

Public relations opowiadanie erotyczne 


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zaobserwujesz nasz funpage, żeby być ze wszystkim na bieżąco.

2 myśli na temat “Przemoc wobec osób LGBT w Polsce

  1. Niestety policja wyjątkowo często zniechęca do zgłaszania przestępstw, nie tylko tych motywowanych homofobią. Szkoda, że nie ma w tym względzie rzetelnych statystyk…

  2. Tak zniechęcają, a jak już przyjmą to są opieszali w wykonywaniu czynności z tym związanych. Doświadczyłem już tego dwa razy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.