Spóźniona kochanka (Jane Juska)

Spóźniona kochankaSpóźniona kochanka. Moje miłosne przygody w drugiej połowie życia – Jane Juska – powieść erotyczna – recenzja – zooza

Można powiedzieć, że historia powieści to jedno ogłoszenie drobne w ogólnokrajowej gazecie i wszystkie możliwe jego następstwa. Zapewne nie byłoby to warte książki gdyby nie treść samego ogłoszenia, które brzmiało:

Zanim skończę 67 lat – co stanie się w marcu – chciałabym przeżyć niezapomniane chwile uniesień z fajnym mężczyzną. Jeśli wolisz przedtem porozmawiać, możemy zacząć od Trollope’a„.

Z retrospekcji dowiadujemy się więcej o życiu autorki obwieszczenia – dzieciństwie, dorastaniu, stosunkach z rodzicami, purytańskim wychowaniu, ciąży skutkującej małżeństwem, rozwodzie, karierze nauczycielskiej a nawet kursie kreatywnego pisania dla więźniów stanowego ośrodka penitencjarnego. W drugim planie widzimy kobietę borykającą się z nadwagą i składającą swoje potrzeby seksualne na ołtarzu macierzyństwa i kariery zawodowej.

Książka warta jest przeczytania ponieważ porusza nietypowy temat, temat seksualności osób starszych. Ale jednocześnie pokazuje ile trzeba mieć odwagi, żeby w dzisiejszym świecie hołdującym młodości i kulturze fitness podnieść głowę i powiedzieć chcę seksu. Zwłaszcza jeżeli jest się w wieku 60+ i nie dysponuje ciałem modelki.

Konflikt dotyczący tego aspektu życia jest bardzo silnie zarysowany w relacji głównej bohaterki Jane z jej siostrzenicą Caroline a jego apogeum jest relacja z dużo młodszym od Jane mężczyzną. Różnica wieku, jako taka,  stanowi barierę mentalna nie do zaakceptowania przez otoczenie. Ale świadomość, że ktoś młodszy o trzydzieści lat chcę spędzać czas ze starą kobieta na intelektualnych rozmowach i intymnych igraszkach zdaje się być wręcz obrazoburczy.

Swobodny język, którym autorka zdradza szczegóły swoich randek sprawia, że lektura jest lekka. Miejscami dosadne, często zabawne opisy powodują, że Jane staje się znajomą z sąsiedztwa, zaprzyjaźnioną kobietą.

Jakie są efekty anonsu? Zaskakująco duża – nawet dla samej autorki – ilość odpowiedzi, które są starannie rozpatrywane i katalogowane do grupy tak, nie lub być może. Podróże – czasami w bardzo odludne miejsca. Znajomości – czasami seksualne innym razem wyłącznie intelektualne. I przede wszystkim – miłość do Nowego Jorku, który staje się okresowo jej drugim domem.

Niektóre znajomości rozczarowują, inne pozwalają się wypalić wzajemnej fascynacji pierwszych chwil, jeszcze inne zostają odnotowane jako jednorazową przygodą. Delikatnie przewija się motyw psychoanalityka, na kozetce którego Jane ujawnia światu szczegóły swojego przedsięwzięcia.

Książka warta przeczytania – zmienia optykę postrzegania ludzi starszych, szczególnie tych samotnych. Pokazuje, że można inaczej i że partnera do pieszczot i czułości da się znaleźć zawsze. Czasami tylko trzeba głośno powiedzieć ‘chcę’.


To może być również interesujące:

 Przełamać tabu – o przemocy seksualnej w Polsce

Shibari to warsztat, kinbaku to uczucia – wywiad z Nawado.pl

Roman Kasperski – galeria nagości i kolorowego latexu

Swing po polsku – jak wyglądamy erotycznie na tle Europy?

Never more opowiadanie erotyczne 

Public relations opowiadanie erotyczne


Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz że jeszcze komuś może się przydać?  BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zalajkujesz go albo udostępnisz na swoim profilu na Facebooku,
  • dasz nam o tym znać komentarzem,
  • zaobserwujesz nasz funpage, żeby być ze wszystkim na bieżąco.

Dodaj komentarz